Knud Odde (f. Frøslev, Stevns 1955)
“Glaspuster”, “Søvngænger”, 1986. Sign. Knud Odde Sørensen med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 190×89.
Udstillet: “Fu Wang Chu’ s Billedkabinet”, 1986. Galleri World's End, København. Første solo udstilling.
Større krakeleringer. Mindre afskalninger. Kan have gavn af en let overfladerensning. Nogle optørringsrevner. I øverste højre hjørne ses noget af lærredet - dette er originalt fra monteringen.
Moderne kunst og design, 21. marts 2023
21 bud