Carl-Henning Pedersen (f. København 1913, d. sst. 2007)
“Havens-pige”. Sign. på bagsiden Carl-Henning Pedersen, Molesmes, Bourgogne juli 1999. Olie på lærred. 70×80.
Proveniens: Koncertimpressario Knud Thorbjørnsen, København. Erhvervet fra denne af den nuværende ejer i 1999.
Moderne malerier, 11. juni 2024