1803/816
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
“Kupé”. To-personers sofa med ben af eg, sider, ryg samt løse hynder betrukket med mørkebrunt farvet skind. Model 2192. Formgivet 1971. Udført hos Fredericia Stolefabrik. H. 107. L. 154. D. 85.
Brugsslitage, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 16. januar 2018
Vurdering
Hammerslag