Robert Jacobsen (f. København 1912, d. Egtved 1993)
“Sensibelt rum”, 1987. Sign. R.J. Sortmalet jern. H. 51
Litteratur: “Robert Jacobsen. Créateur d'Espace. Järnskulpturer från 80-tallet”, Åhus, Sverige, 1989, gengivet. Udstillet: “Robert Jacobsen. Créateur d'Espace. Järnskulpturer från 80-tallet”, Galerie Bel'Art, Stockholm, 1989. Proveniens: Galerie Bel'Art, Stockholm. Erhvervet direkte fra kunstneren. Proveniens: Corporate samling, Stockholm.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier, skulpturer og foto, 5. marts 2019