862/​747

Allan Otte (f. Aars 1978)

“Stuck in the Middle”. Sign. på bagsiden Allan Otte 2005. Akryl på MDF-plade. 75×100

Proveniens: Galerie Leger, Malmø.

Skønhed og forfald er tæt forbundne i Allan Ottes motivverden. Udbrændte traktorer, smadrede personbiler og væltede lastvogne optræder i mennesketomme landskaber, hvor himmelen er høj, vidderne åbne og den nedadgående sol farver horisonten gylden. Resultatet er som oftest både skæbnesvangert og foruroligende. Med stensikker og elegant beherskelse af en bred maleteknisk palet skaber Otte sine tilsyneladende knivskarpe, hyperrealistiske kompositioner. Tilsyneladende, idet disse ved nærmere eftersyn- og tanke er svært definerbare. De bliver stående som flimrende efterbilleder, svære helt at ryste af sig.

Værket ”Stuck in the middle” skildrer et typisk dansk efterår; træerne står nøgne, himlen er lys og grå, mens en blå traktor i forgrunden sidder godt og grundigt fast i sølet. Hvor maleriets baggrund sitrer sart og diffust, står pløjemarkens fure frem af tykke lag maling med tydelig spor efter penslen. Traktoren er bygget op af både horisontale, vertikale samt koncentriske strøg, der forstærker følelsen af, at maskinen synker stadig dybere ned i mudderet. Som maler er Allan Otte sjældent virtuos og forholder sig nysgerrigt overfor sit medies forskellige virkemidler. Udtrykket står tilbage som nøgternt, ærligt og sårbart; foranderligt og bestemt aldrig kedeligt.

Moderne malerier, 8. marts 2016

Vur­dering

50.000–60.000 DKK

Hammerslag

70.000 DKK