1947/​612
Poul Henningsen: “Kontrast”. Pendel med hvid og orangelakerede lameller. Udført hos Louis Poulsen.

Be­skriv­el­se

“Kontrast”. Pendel med hvid og orangelakerede lameller. Udført hos Louis Poulsen. H. inkl. montering 46. Diam. 43.

Almindelig brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 19. november 2019

Moderne belysning

Kunstner

Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)

Vur­dering

6.000 kr.

Hammerslag

7.000 kr.

7.000 kr.
6.500 kr.
(Autobud) 6.000 kr.
5.500 kr.
3.800 kr.
3.600 kr.
3.400 kr.
3.200 kr.
3.000 kr.