2440/516
Le Corbusier (f. Chaux-de-Fonds 1887, d. Roquebrune-Cap-Martin 1965)
“LC 4”. Chaiselong med stel af forkromet stål, base af sortlakeret metal. Løs hynde i sæde og ryg betrukket med ponyskind, nakkehynde og ekstra ryghynde med sort skind. Formgivet 1928. Udført hos Cassina, stemplet. L. 155.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Vurdering
902908 | ||
864665 |