Serge Poliakoff (f. Moskva 1900, d. Paris 1969)
Komposition i gul, grøn, blå og rød, 1956. Sign. Serge Poliakoff, 62/220. Litografi i farver. Lysmål 35×51.
Litteratur: Schneider nr. 10, ill. s. 51. Proveniens: Højesteretssagfører Oskar Bondo Svane (1899–1987)
Undersøgt i ramme. Falmede farver. Papiret er let gulnet.
Klar form, 1. august 2023