1635/​550

Kai Kristiansen, m.fl. (f. 1929, Møbelarkitekt)

Et sæt på seks stole af palisander, ryg og løse sæder betrukket med lyst uld. Model 31. Udført hos Schou Andersen. Samt et rundt spisebord af palisander med to tillægsplader, heraf den ene med sarg. Udført hos Schou Andersen. 1960'erne. H. 70,5. Diam. 114. L. 170/225. (9)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Falmet.

Moderne kunst og design, 30. august 2016

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag

6.500 DKK

(Autobud) 6.500 DKK
6.000 DKK
5.000 DKK