Figur af forgyldt bronze i form af Grøn Tara sidende i lalitasana. 16. årh. Vægt 680 g. H. 12 cm.
Proveniens: Fra en dansk privatsamling.
Fragmented, damaged, wear.
Budgivning på dette katalognummer kræver forudgående registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, fremvisning af billedlegitimation samt indbetaling af depositum på 25.000 DKK på forlangende. Registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, billedlegitimation og depositum skal være Bruun Rasmussen Kunstauktioner i hænde senest fredag den 7. juni. Kontakt venligst Bruun Rasmussen herom via e-mail: bids@bruun-rasmussen.dk eller tlf.: +45 8818 1013.
Asiatisk kunsthåndværk, 11. juni 2024