Vilhelm Lundstrøm (f. København 1893, d. sst. 1950)
Klovneslagsmål. Usign. Bet. på bagsiden: Prof. Thomsen. Blyant og laveret pen på papir. Bladstørrelse 24×27,5.
Udstillet: “Vilhelm Lundstrøm 100 år”, Charlottenborg, København, Fyens Kunstmuseum og Randers Kunstmuseum, 1994, udenfor kat.
Proveniens: Forhenværende Museumsinspektør ved Kongernes Samling, etnolog og kunsthistoriker Gerda Petri (f. 1934- d. 2020).
Papiret er meget gulnet med lysere mærker i hjørnerne, formentlig fra tidligere ophæng. Fugtskade/skjold i nederste venstre hjørne. Små rifter langs kanterne samt små huller på papiret. Undersøgt i ramme.
Moderne kunst og design, 25. maj 2021