2004/726
Bordlampe og lille skål af stentøj. Dekoreret med hhv. blå og okkerbrun harepelsglasur. Begge udført og sign. hos Palshus, hhv. PLS-SL.2, Made in Denmark og PLS-1124, Denmark. Lampe: H. ekskl. fatning 25,5. H. inkl. skærmholder 45. Skål: H. 3,5. Diam. 13,8. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Lampe: Der garanteres ikke for funktionaliteten, påskrevet med småt i guld: “A.G.”.
Moderne kunst og design (udskudt), 23. januar 2020
Vurdering
Hammerslag