John Constable, stil, 19. årh.
Landskab med et husmandssted. Usigneret. Utydeligt betegnet [John Constable]? 1812. Olie på lærred. 40×64.
Udstillet: På mærkat på blændrammen betegnet: “Exhibited at Leeds Exhibition [dato]”.
Proveniens: Winkel & Magnussen auktion 334, 1946 nr. 98. (her solgt som “Engelsk maler, 19. årh.”.
Lærredet er dubleret. Retoucheringer. Minimale krakeleringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 25. maj 2020
39 bud