2022/​79

John Constable, stil, 19. årh.

Landskab med et husmandssted. Usigneret. Utydeligt betegnet [John Constable]? 1812. Olie på lærred. 40×64.

Udstillet: På mærkat på blændrammen betegnet: “Exhibited at Leeds Exhibition [dato]”.

Proveniens: Winkel & Magnussen auktion 334, 1946 nr. 98. (her solgt som “Engelsk maler, 19. årh.”.

Lærredet er dubleret. Retoucheringer. Minimale krakeleringer.

Ældre malerier, møbler og varia, 25. maj 2020

Vur­dering

3.000–4.000 kr.

Hammerslag

11.000 kr.

39 bud

11.000 kr.
(Autobud) 10.500 kr.
10.500 kr.
(Autobud) 10.000 kr.
9.500 kr.
(Autobud) 9.000 kr.
8.500 kr.
8.000 kr.
(Autobud) 7.500 kr.
7.000 kr.
6.500 kr.
6.000 kr.
(Autobud) 5.500 kr.
5.000 kr.
(Autobud) 4.800 kr.
4.600 kr.
4.400 kr.
4.200 kr.
(Autobud) 4.000 kr.
3.800 kr.
(Autobud) 3.600 kr.
3.400 kr.
3.200 kr.
(Autobud) 3.000 kr.
2.900 kr.
(Autobud) 2.500 kr.
2.400 kr.
(Autobud) 2.300 kr.
2.200 kr.
(Autobud) 2.100 kr.
2.000 kr.
(Autobud) 1.900 kr.
1.850 kr.
(Autobud) 1.800 kr.
1.750 kr.
(Autobud) 1.700 kr.
1.650 kr.
1.550 kr.
1.500 kr.