Hans Christian Vantore, m. fl., 19.-20. årh.s begyndelse
En samling af syv miniatureportrætter forestillende tre herrer og fire damer, heriblandt “Frederikke Bruun” af Hans Christian Vantore (f. Hansen, 1861–1928) og denne sign. H. Chr. H. 1903, resten usigneret. Gouache på ben. Lysmål fra 6×5 til 10,5×8,5. (7).
Friederikke Bru(u)n (1765–1835) var forfatter og salonværtinde i København.
Minimal aldersrelateret slitage. Undersøgt i rammer.
Ældre malerier og møbler, 24. juni 2019
26 bud