1804/​824

Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)

Cirkulær skål af stentøj. Yderside med indridsede mønstre i relief, dekoreret med lysegrå glasur. Indvendigt dekoreret med lys turkis glasur. Sign. E.St.N., 217. Udført og stemplet hos Saxbo, Denmark. H. 8. Diam. 18.

3. sortering. Alders- og brugspatina.

Moderne kunst og design, 23. januar 2018

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

2.000 DKK

2.000 DKK