2436/122
Et par franske bordlamper af porcelæn i form af prydvaser, dekoreret med guld og polykrom bemaling i form af blomstermotiver, sider med ansigter, monteringer af messing. Lampemontering antagelig oprindelig til petroleumslampe, denne betegnet Gagneau. 19. årh.s. slutning. H. eksl. fatning 37. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Afslag på ansigter.
Vurdering