872/1225
Anna-Greta Sjöqvist (f. 1908, d. Skåne 1993)
Håndvævet tæppe af uld i “rölakan” teknik med polykromt geometrisk mønster på lys grå base. Udført anden halvdel af 20. årh. Sign. AGS, RHG. L. 242. B. 168.
Møbler, belysning og tæpper, 8. juni 2017
Vurdering
Hammerslag