185/​17

Agnete Bertram (f. 1983)

Uden titel, 2022. Sign. på bagsiden. Olie på manifold og pigment og lim på tekstil. Lysmål 44×40.

Den danske kunstner Agnete Bertram (f. 1983) bor og arbejder i København, Danmark. Bertram er uddannet fra Det Kgl. Danske Kunstakademi, København i 2008. Hun beskriver sit arbejde som ”en samtale”, ”en rytme”, ”et slag”, der tilsammen skaber en billedkunst. Samtalen kan udspringe af et historisk perspektiv, en forståelse af rummet, hverdagens gentagelser eller samspil med naturen. Selvom hun arbejder i en række forskellige materialer, har Bertram en passion for den 'levende' kvalitet af garn og henter inspiration fra gobelin, en udtryksform, der primært bruges af kvindelige billed- og tekstilkunstnere. Bertram ser det som en ære at videreføre denne tradition.

Undersøgt i ramme. Original stand.

Værket er del af en velgørenhedsauktion til fordel for Børns Vilkår. Auktionen er kurateret af “Curated by Jens-Peter Brask”. Kunstnerne har generøst doneret deres værker. Bruun Rasmussen Kunstauktioner opkræver ikke salær således at det samlede provenu går ubeskåret til Børns Vilkårs vigtige arbejde.

Børns Vilkår X Curated by Jens-Peter Brask X Bruun Rasmussen, 30. april 2024

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

3.600 DKK

3.600 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK