1934/1503
Kinesisk bægervase af porcelæn dekoreret i underglasur blå med den lærde mands symboler i kartouche, blomster og borter foroven og -neden i Kangxi maner. 19. årh. H. 27 cm.
brændingsfejl, gul udvendig glasur revne ca. 12 cm. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia, 22. august 2019
Vurdering
Hammerslag
28 bud