2039/​277

Keshan tæppe, Persien. Gentegelsesmønster med store palmetter og rosetter på rød bund. Partier med silkeluv. 20. årh.s anden halvdel. 438×316.

Minimal slitage på ene kant. Let falmet. Ene ende med mindre spor efter møl.

Ældre malerier, møbler og varia, 21. september 2020

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag

2.100 DKK

2.100 DKK
2.000 DKK