2039/277
Keshan tæppe, Persien. Gentegelsesmønster med store palmetter og rosetter på rød bund. Partier med silkeluv. 20. årh.s anden halvdel. 438×316.
Minimal slitage på ene kant. Let falmet. Ene ende med mindre spor efter møl.
Ældre malerier, møbler og varia, 21. september 2020
Vurdering
Hammerslag