2047/955
Lænestol med ben af bejdset bøg. Sæde, sider og dybthæftet ryg betrukket med brunt farvet skind. Model 1672. Udført hos Fritz Hansen.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Skind med pletter, smuds og overfladiske krakeleringer.
Moderne kunst og design, 17. november 2020
Vurdering
Hammerslag
18 bud