1444/1694
Lommeursholder af egetræ, udskåret med kæmninger og bladværk samt lommeur i kasse af stål, hvidemaljeret urskive med arabertal og sekundviser. Sign. Josef Tusch, Schwerte. 19. årh. Lommeursholder H. 26,5. (2)
Revne i træet. Limet. Fremstår med alders- og brugsslitage. Der garanteres ikke for lommeurets funktionaliteten.
Varia, 30. oktober 2014
Vurdering
Hammerslag