905/​418

August Hollming, Fabergé (, Skt. Petersborg, 20. årh.s begyndelse)

Russisk kugleformet ur af lilla opak emalje og 14 kt. guld, hvid emaljeskive og arabertal, omkranset af rosenslebne diamanter, bagkasse med stiliseret bladværk og glas til værk, ophængt i en kurvet broche, dekoreret med fabelfisk, prydet med rosenslebne diamanter og en rubin foran en åre samt en spydstage. Carl Fabergé, værkmester August Hollming, lødighed 56. Skt. Petersborg, 20. årh.s begyndelse. Schweizisk værk i mindst to lag fra Henry-Daniel Capt, Genève, forhandlet af Louis Gallopin & Cie. H. 6.

Proveniens: Nordtysk privatsamling.

Russisk kunst og antikviteter, 2. december 2021

Ure ▸ Rusland

Vur­dering

50.000–60.000 DKK

Hammerslag

44.000 DKK