Carl Halier (f. 1873, d. 1948)
Knud Andersen (f. 1892, d. 1966)
En cirkulær lågkrukke af stentøj, dekoreret med okseblodsglasur. Låg af bronze med stiliseret lågknop. Unik. Sign. monogram. Kgl. P. Låg mærket monogram KA for Knud Andersen. Kgl. P. H. inkl. låg 25.
Normal brugspatina. Låg med bule på indersiden. Afslag på fodrand.
Moderne kunst og design, 15. juni 2021
10 bud