2004/​1006

Thorvald Bindesbøll (f. København 1846, d. sst. 1908)

Skønvirke taburet med stel af udskåret mahogni, hjørner dekoreret med messingblomster på top. Sæde betrukket med broderi. H. 40. B. 53. D. 53.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage, herunder Ridser og mærker.

Moderne kunst og design (udskudt), 23. januar 2020

Vur­dering

20.000 DKK

Hammerslag