Russisk Fabergé ramme af forgyldt sølv og papmaché. Værkmester Anders Nevalainen, guardein Jakov Liapunov, Skt. Petersborg 1896–1908, lødighed 88, indridset inventarnr. 10596. Papmaché antagelig fra Lukutin Fabrikken. H. 10. Billedfelt 4,1×3,1.
Proveniens: Tidligere erhvervet hos Christie's i King Street, London 2007, auktion 7381 nr. 397, “From the Collection of King George I of the Hellenes”.
Mindre aldersslitage, bl. a. mindre ridser og mærker på bagbeklædning af guld. Revner ved lås på bagsiden. Mindre afskalninger og krakeleringer på forsiden.
Russisk kunst, varia og møbler, 6. juni 2013