Anatolij Timofeevich Zverev (f. Moskva 1931, d. sst. 1986)
Russisk landskab med gule løgkupler. Sign. A. Zverev 1969 (med kyrilliske bogstaver). Olie på lærred monteret på malepap. 35×50.
Proveniens: Erhvervet i Rusland af Leo Ranek (1902–1982), landbrugsattaché ved Den Danske Ambassade i Moskva 1946–1972. Herefter hans svigerdatter til idag.
Behov for let overfladerensning. Minimale krakeleringer.
Russisk tema, 13. juni 2019