2418/26
Dansk standur i kasse af guldstafferet og udskåret fyrretræ, skive af messing, prydet med forgyldte ornamenter, timekrans af tin, urværk med dato- og sekundangivelse. Prydet med kongeligt monogram tilhørende Frederik V af Danmark. Sign. P. Mathiesen, Copenhagen. 18. årh. H. 220,5. B. 52. D. 28.
Peter Mathiesen, mester og oldermand 1696–1768 i København.
Der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage. To lodder, pendul og optræksnøgle medfølger.
Vurdering
Hammerslag