Albert Mertz (f. København 1920, d. Slagelse 1990)
Sporvogneved endestationen, 1954. Usign. Olie på lærred. 70×80.
Litteratur: Albert Mertz Catalogue Raisonné, albertmertz.dk, gengivet i sort/hvid fra Clausens Kunsthandels store kartotekskortarkiv over Mertz’ værker. Gengivet under 'Værker, 1954'.
Lærred bør strammes op. Øverste del af værket med et minimalt hul samt en lille reparation (kan ses på bagsiden). Herudover god original stand.
Klar form, 1. august 2023
17 bud