1542/938
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“AT 22”. Kvadratisk sofabord af massiv eg. Udført og stemplet hos Andr. Tuck. H. 48. L. 115. B. 115.
Litteratur: Andreas Tuck/Salesco katalog 1971.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Bordplade med ridser, stødmærker, skjolder og enkelte tørrevner.
Moderne kunst og design - udskudt, 15. oktober 2015
Vurdering
Hammerslag