1934/23
Laurits Tuxen (f. København 1853, d. sst. 1927)
Selvportræt fra atelieret, recto studie af Kristi genopstandelse. Olie på kraftig malerplade. 65×45.
Talrige krakeleringer.
Ældre malerier og møbler, 19. august 2019
Vurdering
Hammerslag
35 bud