1939/16
John Mix Stanley, stil
På flugt fra skovbranden. Usigneret. Olie på lærred monteret på plade. 58×78.
Bogen “Painted Journeys The Art of John Mix Stanley” af Peter H. Hassrick and Mindy N. Besaw medfølger.
Retoucheringer. Krakeleringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 23. september 2019
Vurdering
Hammerslag