2143/839
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“Stammekrone”. Lysekrone med bruneret stel, tre lysarme med 2/1 skærme af flerlags opalglas. Stemplet No. 08519. Udført hos Louis Poulsen år 2003. Diam. 60.
Kun produceret i tre måneder frem til 31. december 2003.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 26. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag
11 bud