Pierre Soulages (f. Rodez 1919, d. Nimes 2022)
“Lithographie No. 36”, 1974. Sign. Soulages, 35/95. Udgivet af Galerie de France, Paris. Trykt hos Mourlot, Paris. Litografi i farver. Bladstørrelse 74×56.
Litteratur: Pierre Encrevé & Marie-Cécile Miessner: “Soulages - L'Oeuvre Imprimé”, BNF / Musée Soulages, Rodez 2003, kat. 85.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier, skulpturer og grafik, 17. juni 2020