872/​923

Thornton Willis (f. Pensacola, Florida 1936)

“Summersuit”, 1982. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 200×230. Uindrammet.

Proveniens: Galerie Nordenhake, Malmö, Sverige.

”I’m not interested in painting pictures of things. I don’t think of my paintings as pictures - I think of them as a 'not-pictures', as objects. I want my paintings to be very special kinds of objects that take their place in the world of objects, that engage and actually reach out and touch the viewer".

Thornton Willis har igennem hele sin karriere undersøgt det abstrakte maleris relation til den fysiske verden. I hans værker smelter geometri ofte sammen med intuition, hvilket han selv har beskrevet som ”Biomorphic Cubism”. Under sine kunststudier på University of Alabama i 1960'erne kom Willis gennem sin lærer Melville Price i kontakt med den abstrakte ekspressionisme, hvilket fik varig indflydelse på hans kunst og han betegner sig selv som del af ”The Third Generation of Abstract Expressionism”. I 1967 blev han underviser på Wagner College på Staten Island og bosatte sig i New York og han anses idag som en af de fremmeste abstrakte malere i sin generation med repræsentation i samlinger som bl.a. The Museum of Modern Art, The Solomon R. Guggenheim Museum og The Whitney Museum of American Art.

I 1970'erne påbegynder Willis en ny serie værker med zig-zag mønstre og sejl-lignede trekantsformer, som han kalder 'kiler' (wedges). Disse videreudvikler han ved at lade to felter i forskellige farver overlappe hinanden med en prismatisk effekt. Han er især optaget af hvordan de forskellige farvefelters hjørner og kanter møder hinanden:

”Edges are very important in my work. They can be exciting places where things happen, like where the ocean meets the land and there’s lots of activity as animals scurry back and forth”.

Et af hovedværkerne i den såkaldte “Wedge” serie er det hér udbudte værk ”Summer Suite” fra 1982. Maleriet var del af Thornton Willis' separatudstilling hos Galerie Nordenhake i Sverige, hvor det blev erhvervet af den nuværende ejer.

Malerier og skulpturer, 6. juni 2017

Vur­dering

100.000–125.000 DKK

Hammerslag