Ib Kofod-Larsen (f. 1921, d. 2003)
“Elizabeth”. Skammel med stel af riopalisander. Sæde betrukket med originalt, sort patineret skind. Model U-56. Formgivet 1956. Udført start 1960'erne hos snedkermestrene Christensen & Larsen, ej stemplet.
Litteratur: Grete Jalk [red.]: “Dansk møbelkunst gennem 40 Aar”, bind 3, s. 48–49.
CITES-certifikat til gensalg og transport indenfor EU medfølger.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Stel med overfladeridser og mærker, ene sprosse med overfladerkrakkelering. Originalt skind med omfattende patina herunder krakeleringer og defekter.
Moderne kunst og design, 31. marts 2020
39 bud