Karl Gustav Hansen (f. Kolding 1914, d. 2002)
Mokkaservice af sterlingsølv med hamret overflade. Bestående af mokkakande, flødekande, sukkerskål samt cirkulær sættebakke. Mokkakandens hank og knop af elfenben. Udført og stemplet hos Hans Hansen anno 1938. Formgivet 1937. Samlet vægt 1243 g. H. 1,8. -11,5. Bakke: Diam. 23,7. L. 27,2. (4)
Litteratur: Jörg Schwandt: “Karl Gustav Hansen Sølv/Silber 1930–1994”, Museet på Koldinghus, ill. på modeloversigt s. 153.
Almindelig brugspatina, herunder nogle overfladeridser og mærker. Mokkakandens låg med et lille tryk på inderrand.
Moderne kunst og design, 16. februar 2021
13 bud