2014/544
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Svanen”. Loungestol med returdrej, betrukket med sort alcantara, monteret på drejebar satinpoleret stålrør med stjernefod af aluminium. Model 3320. Designet 1958. Udført og mærket med label hos Fritz Hansen i 2008.
Stemplet under foden: Fritz Hansen 10080008287.
Stand
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.
Auktion
Moderne kunst og design, 31. marts 2020
Kategori
Vurdering
Solgt
Hammerslag
11 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||