2014/​544

Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)

“Svanen”. Loungestol med returdrej, betrukket med sort alcantara, monteret på drejebar satinpoleret stålrør med stjernefod af aluminium. Model 3320. Designet 1958. Udført og mærket med label hos Fritz Hansen i 2008.

Stemplet under foden: Fritz Hansen 10080008287.

Stand

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.

Auktion

Moderne kunst og design, 31. marts 2020

Kategori
Vur­dering

8.000 DKK

Solgt

Hammerslag

9.500 DKK  

11 bud

Tidspunkt Byder Bud
(Autobud) 9.500 DKK
9.500 DKK
(Autobud) 9.000 DKK
8.500 DKK
8.000 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK
6.500 DKK
6.000 DKK
5.500 DKK
5.000 DKK