2115/​30

Nomos

Dobbeltkapslet lommeur af 14 kt. guld, hvidemaljeret urskive med arabertal. 20. årh.s begyndelse. Urkæde af 14 kt. guld medfølger. Urets vægt ca. 92 g. Kædens vægt ca. 25 g. Diam. 52 mm.

Værk nr. 304465.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Uret virker, men der garanteres ikke for funktionaliteten.

Ældre malerier, møbler og varia, 12. april 2021

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

7.500 DKK

12 bud

7.500 DKK
(Autobud) 7.000 DKK
7.000 DKK
6.500 DKK
6.000 DKK
5.500 DKK
5.000 DKK
4.800 DKK
4.600 DKK
4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK