2115/30
Nomos
Dobbeltkapslet lommeur af 14 kt. guld, hvidemaljeret urskive med arabertal. 20. årh.s begyndelse. Urkæde af 14 kt. guld medfølger. Urets vægt ca. 92 g. Kædens vægt ca. 25 g. Diam. 52 mm.
Værk nr. 304465.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Uret virker, men der garanteres ikke for funktionaliteten.
Ældre malerier, møbler og varia, 12. april 2021
Vurdering
Hammerslag
12 bud