877/754
Johannes S. Kjarval (f. Efri-Ey 1885, d. Reuykjavik 1972)
Landskab, Island. Sign. Kjarval. Akvarel og gouache på papir. Lysmål 31×43.
Proveniens: Privatsamling, Reykjavik, Island. Gave fra kunstneren til sælgers bedsteforældre.
Malerier, grafik, fotografier, 7. marts 2018
Vurdering
Hammerslag