Friedensreich Hundertwasser (f. Wien 1928, d. New Zealand 2000)
“The eyes of Machu Picchú”. Sign. Hundertwasser 1966, 58/132. Litografi i farver. Lysmål 48×61.
Litteratur: Koschatsky nr. 23, (farvevariant a).
Papiret er let gulnet. En mindre misfavning i øverste venstre hjørne. Undersøgt i ramme.
Moderne kunst og design, 26. maj 2020