893/​864

Pablo Picasso (f. Malaga 1881, d. Mougins 1973)

“Dwarf Danser”, 1966. Fra Barcelona-Suiten. Sign. Picasso, 30/60. Efter maleri fra 1901. Offset litografi i farver. Lysmål 66×40

Litteratur: Christopher Czwiklitzer: “290 Affiches de Pablo Picasso”, Paris, 1968, kat. nr. 234, side 342. Litteratur: Carsten-Peter Warncke: “Pablo Picasso 1881–1973”, Vol I, 1994, det originale maleri gengivet side 65. Litteratur: Pierre Daix og Georges Boudaille: “Picasso: The Blue and Rose Periods, A Catalogue Raisonné of the Paintings, 1900–1906”, 1960, det originale maleri gengivet som kat. nr. IV.2 side 141.

Dette værk blev produceret i forbindelse med en speciel Picasso udstilling på Museo Picasso i Barcelona i anledning af kunstnerens 85 års fødselsdag. Efter et maleri fra 1901 der tilhører museet og er fra Picassos Post-Impressionistiske periode.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk

Malerier, skulpturer og grafik, 4. marts 2020

Vur­dering

50.000–60.000 DKK

Hammerslag