2233/​984

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“CH 23”. Sæt på 10 stole med stel af patineret eg, ryglæn af teak. Sæder af flettet papirgarn. Formgivet 1950. Udført hos Carl Hansen & Søn. (10)

Stolen blev præsenteret på “Købestævnet” i Fredericia, august 1950.

Litteratur: “Dansk Kunsthåndværk” nr. 11, november 1950, s. 195–196.

Per H. Hansen & Klaus Petersen, “Den store danske møbelguide”, 2005, s. 318.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Teak falmet. Nogle limede samlinger, samt mindre revner på stel. Enkelte brud på flet, samt pletter og brugsspor. Afslag/afslebning bagpå hvert ryglæn.

Moderne kunst og design, 16. august 2022

Vur­dering

20.000 DKK

Hammerslag

16.000 DKK

16.000 DKK
15.500 DKK
(Autobud) 15.000 DKK
15.000 DKK
14.000 DKK