1435/1655
Fem tupilakker af udskåret kaskelottand samt stykke af kaskelottand. Grønland. 20. årh.s midte. H. 3–12. L. 12–13,5. (6)
CTIES certifikat medfølger.
Hvalros mangler tand. En tupilak med knækket tand. Én tupilak med reparation på det ene ben, det andet er knækket.
Varia, 28. august 2014
Vurdering
Hammerslag
10 bud