Gerd Bøgelund (f. Gentofte 1923, d. 1987)
Lågvase af hvid stentøjsmasse, på øverste del modelleret med bladmønstre. Dekoreret med celadonglasur. Sign. monogram. Kgl. P. Unik. Base og låg af forgyldt bronze. Usign. H. 24,5.
Enkelte overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design, 29. maj 2018