2049/15
Dansk barok bæger af sølv, ciseleret med bladvinget hvori initialer og datering 1715, bund isat mønt. Mester Peder Sørensen Busch, Nysted 1715. Vægt 85 g. H. 7 cm.
Omtalt i Bøje, bind II, s. 94. Nævnt under mester, “Bæger 1715 med begge bymærker”. Tidl. BRK 778/1610 Proveniens: Dansk privat samling.
Stand
Fremstår med alders- og brugsslitage. Mindre buler, ridser og mærker.
Auktion
Ældre malerier, møbler og varia, 30. november 2020
Kategori
Vurdering
Solgt
Hammerslag
33 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||