2024/​22

Harald Slott-Møller (f. København 1864, d. sst. 1937)

Forstudie til “Sankthans”. Sign. Harald Slott-Møller juni 1908. Olie på lærred. 42×49.

Proveniens: Lignende motiv solgt på ABR auktion 830, 2012, nr. 45.

Behov for let overfladerensning.

Ældre malerier, møbler og varia, 8. juni 2020

Vur­dering

10.000–12.000 kr.

Hammerslag

16.500 kr.

11 bud

16.500 kr.
(Autobud) 16.000 kr.
15.500 kr.
(Autobud) 15.000 kr.
14.500 kr.
(Autobud) 12.000 kr.
11.500 kr.
(Autobud) 11.000 kr.
10.500 kr.
9.000 kr.
8.500 kr.