1425/8671
Russisk “sunrise” cigaretetui af sølv, indvendig forgyldt, lås af guld med blå glasflus. Mesterstemplet AM, antaglig Skt. Petersborg bymærke, lødighed 84 med initialer EW. Ca. 1900. Vægt ca. 180 gr. L. 10,3.
Minimal aldersslitage.
Russisk tema-auktion, 16. juni 2014
Vurdering
Hammerslag