Le Corbusier (f. Chaux-de-Fonds 1887, d. Roquebrune-Cap-Martin 1965)
Charlotte Perriand (f. Paris 1903, d. sst. 1999)
Pierre Jeanneret (f. Genneve 1896, d. Chandigarh 1967)
Fritstående todelt kabinet af eg og grålakeret træ, venstre side med hylder, højre side med nedfaldsklap bag hvilken hylder. Monteret på stel af forkromet stål. Udført hos Cassina, Italien. H. 140. B. 150. D. 38.
Købt i 2018 på bestilling gennem Paustian.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 28. januar 2020
Ikke solgt